Reisikorraldajate reisipaketid või omal käel reisimine?

Igipõline küsimus reisimise juures: sihtkoht on valitud, aga kuidas küll sinna kohale jõuda? Kas võtta mõne reisibüroo kaudu reisikorraldaja pakettreis või minna omal käel ja vastutusel?

Kui vaadata iga inimese ootusi reisile, siis päris ühest vastust sellele küsimusele on raske anda. Nii palju kui on inimesi, on ka erinevaid eelistusi, mis kaalukausil suuremat või vähemat rolli mängivad. Millised on aga ühe või teise variandi eelised? Mis on aga puudused? Kas on olemas ka kolmas variant?

Reisikorraldaja valmisreisid

Eestis on palju reisikorraldajaid, kes pakuvad laias valikus puhkusereise tuntud kuurortidesse – näiteks Kreekasse, Türki, Taisse, Hispaaniasse (sh Tenerifele), Bulgaariasse, Egiptusesse jne. Aasta-aastalt käivad reisipakkumistest läbi eestlastele juba tuttavad sihtkohad, aga ka uued kuurordid. Suurte gruppidena väljuvad pakettreisid sobivad oma mugavuse tõttu ideaalselt neile, kes soovivad soojas kliimas turgutavat päikesesüsti saada ja igapäevarutiinist lõõgastuda, aga samuti ka lastega peredele ja ka neile, kes ei valda kohalikku või inglise keelt. Reisikorraldajate pakettreisid on üks mugavamaid võimalusi puhkusereisile minemiseks.

Valmis pakettreiside plussid ja miinused
Hea hinna ja kvaliteedi suhe. Reeglina on pakettreiside hinnad samasse sihtkohta ja hotelli soodsamad kui ise reisi kokku pannes.
Sa tead, mille eest maksad. Hea ülevaade kõigest, mis on reisipaketi hinnas ning mida on võimalik tellida juurde lisatasu eest.
Aja kokkuhoid. Küsi pakkumist, kinnita broneering ja reisi! Surfa reisibüroo kodulehel, kus on välja toodud võimalikud sihtkohad näidispakkumistega ning saada päring. Reisipakettidele juurdehindlust ei lisata, sest reisikorraldaja maksab reisibüroole komisjoni müüdud reiside pealt, st hinnad on kõikjal alati samad.
Turvaline ja muretu puhkus. Saad otselennuga sihtkohta, transfeer viib Sind hotelli ette, infotunnil saad eesti keeles teada kõik vajaliku ning viimasel päeval võtab buss Sind hotelli eest uuesti peale.
Uued tutvused. Suur võimalus sattuda samasse hotelli ka teiste eestlastega, kellega infotunnil ja reisi ajal mõtteid ning kogemusi vahetada.
Mugav tasumine. Pikalt ette broneerides on võimalik reisi eest tasuda ka osade kaupa.
Reisiesindaja teenused. Kohapeal on reisikorraldaja esindaja, kelle poole saad reisi puudutavate küsimustega pöörduda (nt ekskursiooni broneerimine, probleemid hotelliga jne).
Oled kindlustatud reisikorraldaja tagatisega.

Reisid toimuvad vaid kindlatel kuupäevadel ja aastaaegadel.
Valik on lai, kuid siiski piiratud.
Reisitakse suure grupiga, mistõttu võib transfeer lennujaamast hotelli võtta oodatust kauem aega.
Populaarsed ja soodsad puhkusekuurordid meelitavad palju teisi turiste.
Suurte kuurortide ümbruses on vähem märgata algupärast ajalugu ja kultuuri.

Omal käel reisimine

Internetist võib leida mitmeid kommuune ja portaale, mis on suunatud inimestele, kes soovivad ise omale reisi kokku panna. Arvustatakse oma kogemuse põhjal subjektiivselt erinevaid sihtkohti, hotelle, vaba aja veetmise võimalusi. Omal käel reisimine eeldab suuremat teadlikkust, pealehakkamist, iseseisvust ning valmisolekut mitmete reisimisega seotud tõrgetega tegelemiseks, mis vähem teadlikul reisisellil ette võivad tulla. Küll aga saad osa mitmetest hüvedest, mis valmisreiside puhul alati ei olegi võimalikud.

Omal käel reisimise plussid ja miinused
Reisid siis kui Sulle sobib. Kui reisikorraldajate tšarterlennud toimuvad vaid teatud perioodil ja nädalapäevadel, siis (ümberistumistega) liinilennud viivad Sind soovitud sihtkohta peaaegu igal ajal.
Suur valik sihtkohti. Võimalik puhata ka seal, kuhu Tallinnast, Riiast või Helsingist tšarterlende ei toimu.
Suur valik ööbimisvõimalusi. Ka väiksemates hostelites ja hotellides, mida reisikorraldaja paketi sees ei leidu.
Vabadus reisimarsruudi koostamise osas. Võimalus koostada täpselt selline reisimarsruut nagu soovid: näiteks puhata 3 päeva mõnes suurlinnas ning siis siirduda järgmise lennuga mõnda puhkusekuurorti. Nt Bangkok (linnapuhkus) + Phuket (rannapuhkus), Madrid (linnapuhkus) + Tenerife (rannapuhkus), Istanbul (linnapuhkus) + Miami (linna- ja rannapuhkus) jpm.
Lennufirmade kampaaniad. Võimalus osta soodsad lennupiletid mõne müügikampaania ajal.
Mugavamad lennukid. Üldjuhul on kauglendude lennukid mugavamate istmete ja suurema jalaruumiga kui Tallinnast väljuvate tšarterlendude omad.
Suuremad pagasilimiidid. Kellele meeldib puhkuse ajal šopata, võib rõõmustada, sest pikkade liinilendude pagasilimiidid on üldjuhul päris suured.
Suurem vabadus oma kulude ja aja haldamisel. Omal käel reisides arvestad vaid iseendaga (või lähedastega).

Suur ajakulu reisi planeerimisel. Iseseisvalt tervet reisi planeerides tuleb teha ära kogu see töö, mida reisikorraldaja ja reisibüroo on juba teinud. Tuleb leida sobivad lennud piisava ümberistumisajaga, leida ootustele ja võimalustele vastav hotell või muu ööbimisvõimalus heas piirkonnas, uurida logistilisi lahendusi, vaba aja veetmise võimalusi, leida infot vaatamisväärsuste kohta jm.
Iseseisvalt reisimisel võivad kaasneda mitmed riskid: lennu ärajäämine või hilinemine, lennuplaani muutus, pagasi kaotus, puudulik või valede kuupäevadega hotellibroneering, nimevead, liiga lühike ümberistumisaeg jne. Omal käel reisides tuleb kõikide võimalustega arvestada ning olla kõiki broneeringuid tehes eriti tähelepanelik.
Küsimuste lahendamisega tuleb endal hakkama saada. Iseseisvalt reisimisel hätta jäädes ei ole reisijal õigust reisibüroo tasuta abile.
Kaugematesse ja ka mitmetesse Vahemere-äärsetesse sihtkohtadesse ei ole Tallinnast otselennuliine samal ajal kui valmisreisiga saaksid ühe otsaga kohale (tšarterlend).

Kolmas variant: individuaalreis reisibüroo kaudu

Kas teadsid, et reisibürood ei vahenda ainult reisikorraldajate pakkumisi, vaid saavad Sulle broneerida ka lennupiletid, hotelli, transfeeri, vajadusel rendiauto, laevapiletid ja isegi ekskursioonid peaaegu kõikjale maailmas. See on ideaalne lahendus seikluslikuma reisi otsijale, kes soovib avastada põnevaid linnu ja säravaid puhkusekuurorte, kuhu reisikorraldajad pakettreise ei tee ning samas mitte kanda vastustust kui midagi peaks reisi korraldamisel viltu minema. Samas tuleb tähele panna, et kõik Eestis tegutsevad reisibürood seda teenust ei paku (ega saagi pakkuda), kuid Mainor Travelist saab just selliseid rätseplahendusena valmivaid reise tellida ning maandada mitmeid riske ja vigu, mis võivad ise reisi kokku pannes tekkida. Eesti vanima reisibüroona on meil üle 30 aasta reiside korraldamise kogemust – küsi pakkumist!

Reisibüroo kaudu individuaalreisi plussid ja miinused
Reisid siis kui Sulle sobib. Sobib hästi neile, kel on puhkus juba paigas, kuid valmis reisipakettide valik sel ajal ei vasta ootustele.
Suur valik sihtkohti. Põnevatest reisiblogidest ja -videotest nähtud paigad on vaid ühe reisipäringu kaugusel.
Hoiad kokku aega. Kogenud reisikonsultant tunneb paljusid sihtkohti, leiab parima marsruudiga reisivõimalused ning pakub häid hinna-kvaliteedi suhtega hotelle ega paiguta Sind seejuures “pommiauku” elama. Kuna kogu reisimisega seonduv on reisikonsultandi igapäevatöö, siis saad asjalikud reisipakkumised ja vastused oma küsimustele küllaltki kiiresti.
Just nii pikk reis nagu soovid. Kui tavaliselt on valmis reisipaketid kestusega 7 või 14 ööd, siis reisibüroost individuaalreisi küsides saad ise valida, kui kaua puhata soovid – isegi 3 või 20 ööd! Lühike periood lubab reisile “akusid laadima” minna ka siis, kui töölt puhkust ei ole võimalik võtta.
Suur valik ööbimisvõimalusi. Reisibüroode kasutuses on mitmeid broneerimissüsteeme, kust häid hotellipakkumisi välja noppida. Nii mõnedki neist võivad olla soodsamate hindadega.
Võimalus tellida mugavalt mitmeid lisateenuseid. Näiteks viisa, autorent, ekskursioonid, privaattransfeerid, teatripiletid jm.
Vabadus reisimarsruudi koostamise osas. Võimalus reisida ühe puhkuse ajal mitmes sihtkohas – näiteks teha tagasilennul kõrvalpõige mõnda suurlinna või ööbida ühe pikema puhkuse ajal mitmes erinevas kohas.
Lennufirmade kampaaniad. Võimalus säästa lennupiletite hinnas kehtivate kampaaniate ajal.
Mugavamad lennukid pikkadel lendudel.
Suuremad pagasilimiidid kui valmis pakettreisidel.
Turvaline ja muretu puhkus. Sa ei pea tegelema logistiliste küsimustega ega muretsema pisiasjade üle – jäta see reisibüroo hooleks.
Võimalus tellida reis suuremale grupile. Iseseisvalt mitmele perele või suuremale seltskonnale reisi broneerides tekivad piirangud (nt maksimaalne lennupiletite arv), millest reisibüroo on vabastatud ja saab tagada, et terve seltskond ikka ühe lennukiga ja sama hinnaga kohale jõuaks.
Oled kindlustatud reisibüroo tagatisega.
Reisiabi reisikonsultandilt. Saad terve reisi vältel (E-R kl 9-17) e-posti või telefoni teel tasuta reisiabi/konsultatsiooni kui seda vajad.

Individuaalreisi puhul tuleb arvestada veidi suurema eelarvega kui massidele koostatud pakettreisi puhul, sest paketi lõpphind sõltub valitud sihtkohast, hooajast, aga ka hotellist ja lennupiletite maksumusest, mille hinnad on ajas muutuvad. Samuti tuleb arvestada soovitud lisateenustega (privaattransfeer, ekskursioonid, täiendavad toidukorrad jm). Samas võib mõnel perioodil (ning sõltuvalt eelistustest) individuaalreisi hind olla isegi soodsam kui pakettreisi puhul samasse sihtkohta, mis tähendab privaatsemat reisi väiksemate kuludega.

Kokkuvõte – kuidas siis ikkagi kohale minna?

Reisikorraldaja valmisreiside kaudu – sobib ideaalselt lastega peredele, paaridele ja inimestele, kel on nii mõnedki reisikorraldajate sihtkohad veel avastamata ning neile, kes soovivad ilma pikemalt mõtlemata päikese alla saada.
Omal käel – sobib julgetele ja seiklushimulistele reisihuvilistele, kes soovivad avastada hoopis teisi sihtkohti, oskavad arvestada kõikide riskidega, on internetist vajaliku info leidmisega “sina peal”, tunnevad end kindlalt erinevates broneerimiskeskkondades ning omavad piisavalt säästusid võimalike lisakulutuste jaoks.
Individuaalreisiga reisibüroo kaudu – sobib neile, kes soovivad turvaliselt avastada uusi või vähem “turistikaid” sihtkohti või reisida siis kui tšarterlende ei toimu, reisi planeerimise ja kokkupaneku pealt aega säästa ning erinevaid reisimisega seotud riske ning vigade tegemist reisibüroo kasutamise abil maandada.

Autorist

client-photo-1
Mihkel Luur
Mihkel on Mainor Traveli arendus- ja turundusjuht.