Koroonaviirus ja reisimine

Koroonaviiruse haiguse COVID-19 levik on aktuaalne ning tekitab küsimusi reisimise osas neil, kes veel reisiplaane teevad ning neil, kel on puhkusereis või töölähetus juba planeeritud.

Infot iga riigi kohta saab välisministeeriumi Reisi Targalt portaalist sisestades otsingusse soovitud sihtriik (nt Itaalia). Mainor Travel soovitab lühiajalise välisriigis viibimise puhul kindlasti registreerida oma reis, et tagada kriisiolukorra tekkimisel konsulaarkaitse ja -abi.

Statistikateateid haiguse leviku kohta leiab Terviseameti koroonaviiruse haiguse COVID-19 teabelehelt.
Koroonaviiruse info välisministeeriumi kodulehel: https://reisitargalt.vm.ee/koroonaviirus/


Nordica erilennud Malagast ja Brüsselist 27. 03.2020 (info seisuga 25.03.2020)

Lisainfo: https://www.nordica.ee/lendamekoju/


Novatours: lendude info väljumistega kuni 01.05.2020 ning paindlik reisi muutmise võimalus väljumistele 02.05 – 30.06.2020 (19.03.2020)

Seoses Eesti Vabariigi Valitsuse poolt välja kuulutatud eriolukorraga, mis kestab kuni 1. maini 2020, lükkab reisikorraldaja Novatours kõik selle ajani plaanitud lennud edasi hilisematele väljumistele. Tühistatakse:

 • kõik TALV 2019 – 2020 hooaja reisid kuni hooaja lõpuni
 • kõik SUVI 2020 hooaja reisid väljumistega kuni 1. mai 2020

Novatours pakub kõikidele klientidele, kellel on ostetud Novatoursist reis väljumisega kuni 1. mai võimalust muuta oma reisi järgmistel tingimustel:

 • muuta saab kuupäeva, sihtkohta, reisi kestvust ja hotelli
 • vahetusel kehtib hetkel süsteemis olev hind
 • tasutud ettemaks kantakse uude broneeringusse
 • reisijate arvu ja nimesid muuta ei saa

Kõikidel klientidel, kes on soetanud oma reisi väljumisega 2. mai 2020 kuni 30. juuni 2020, on samuti võimalus muuta vajadusel oma reisiplaane ja valida endale uus reis. Kliendid saavad puhkuseplaane muuta käesoleva aasta jooksul ja reis ise võib toimuda kas käesoleval või järgmisel aastal.

Reisi muutmise tingimused väljumisega 2. mai – 30. juuni 2020:

 • tasuta vahetus kehtib ainult tšarterlendudele algusega Tallinnast ja broneeringutele mille väljumiskuupäevad on 2. mai 2020 kuni 30. juuni 2020
 • klient peab reisi muutmise soovist teatama vähemalt 14 päeva enne broneeritud reisi algust
 • võimalik on muuta hooaega, kuupäeva, sihtkohta, reisi kestust ja hotelli
 • reisijate arvu ja nimesid tasuta muuta ei saa
 • kehtib broneerimise hetkel süsteemis olev hind
 • tasutud ettemaks kantakse uude broneeringusse
 • uues broneeringus jäävad kehtima samad maksetingimused, mis olid vanas broneeringus.
 • uue broneeringu saab vormistada kuni 31.detsember 2020
 • ei kehti kaugreiside broneeringutele

Kui Sul on reisikorraldaja Novatours reis ostetud Mainor Traveli kaudu, siis aitab broneeringut muuta Sinu reisikonsultant e-posti teel.


Välisministeeriumi info reisipiirangute kohta (16.03.2020)

Seoses võimalike uute reisipiirangute kehtestamisega või transpordiühenduste katkemisega palub välisministeerium kõikidel reisil viibivatel eestlastel naasta võimalusel kiiremas korras koju.

Eestisse jõudmine võib aja möödudes kujuneda üha keerulisemaks transpordiühenduste katkemise ja riigipiiride sulgemiste tõttu. Paljudes riikides kehtivad ulatuslikud liikumispiirangud.

Alates 17.03 taastatakse Eestis ajutiselt piirikontroll ja piiratakse riiki sisse liikumist. Eesti kodanikud ja Eesti elamisluba või elamisõigust omavad Eesti elanikud, samuti nende lähisugulased, saavad riiki ka pärast seda. Samuti kehtib erand välismaalastele, kes reisivad läbi Eesti oma kodumaale.
Alates 17.03 peavad kõik Eestisse tulijad jääma isolatsiooni. Kui olete reisil välisriigis ja otsustate jääda kohapeale, palume järgida kohalike võimude soovitusi.

Kui Eesti kodanik soovib koju pöörduda ja jääb kehtestatud piirangute (tühistatud lennud, suletud piirid vm) tõttu välisriiki lõksu, palub ministeerium helistada konsulaarabi hädaabitelefonil: +372 53 01 9999 (24 h). Seoses suurenenud kõnede tulvaga palume varuda kannatust, teile vastatakse esimesel võimalusel.


Lennuplaanide muudatused koroonaviiruse tõttu (16.03.2020)

15. märtsi seisuga on airBaltic teatanud kõikide lendude tühistamisest vahemikus 17.03 – 14.04.2020.
LOT Polish Airlines tühistab kõik rahvusvahelised lennud perioodil 15.03 – 28.03.2020.
Finnair katkestab lennud Eestisse alates teisipäevast, 17.03.2020
Aeroflot katkestab lennud Moskva ja Tallinna vahel 19.03 – 30.04.2020.
Samuti ei lase Wizzair Tallinna lendudele enam valida väljumisteks märtsi kuupäevi.

Ka teised lennufirmad jätavad ära väljumisi teatud liinidel. Enamasti saab olemasolevaid pileteid tasuta hilisemaks ajaks ümber muuta, lennu tühistamisel ka raha tagasi. Samuti kehtestavad erinevad riigid sissesõidupiiranguid, mis aga ei kehti transiitreisijatele, kes jäävad lennujaamas turvatsooni.

Olukord muutub päevade (kui mitte tundidega) ja kõige adekvaatsema info saab reisija teda puudutava lennufirma kodulehelt.

Finnair: finnair.com/ee-et/flight-information/travel-updates
KLM: klm.com/travel/ee_en/prepare_for_travel/up_to_date/flight_update/index.htm
airBaltic: airbaltic.com/et/teadaanded
Lufthansa: lufthansa.com/xx/en/flight-information
Aeroflot: aeroflot.ru/xx-en/news
SAS Scandinavian Airlines: flysas.com/en/traffic-information/message/
Norwegian: norwegian.custhelp.com/app/answers/detail/a_id/147/~/traffic-information
LOT Polish Airlines: lot.com/pl/en/coronavirus-travel-information

Hetkel toimivad lennuvõimalused Tallinnasse saamiseks:
Belavia Minskist
Easyjet Londonist
Lufthansa ainult Frankfurtist
Norwegian Oslost
SAS Stockholmist ja Kopenhaagenist (Taani piirid on suuresti suletud, transiit läbi CPH toimib)
Ryanair Berliinist, Edinburghist, Londonist, Maltalt, Pahphosest, Weezest
Turkish Airlines Istanbulist


Mainor Travel: teade USA reisikeelu kohta (12.03.2020)

USA administatsioon otsustas mõned tunnid tagasi kehtestada viiruspandeemia tõkestamiseks 30-päevase reisikeelu USA ja mandri-Euroopa vahel, mis jõustub alates homsest, 13. märtsist. See mõjutab kõiki Mainor Traveli kliente, kes juba reisivad või plaanivad lähiajal reisida USA-sse.

Hetkel on võimatu anda täpsemaid juhiseid, kuna esialgne info on väga ebapiisav järelduste tegemiseks või meetmete rakendamiseks. Oleme pidevas kontaktis lennufirmadega ja avaldame juhised kohe, kui need laekuvad. Anname oma parima olukorra lahendamiseks klientidele võimalikult mugaval viisil.


Salva Kindlustus: karantiini puhul katame kindlustatu lisakulud (26.02.2020)

Kui reisipiirkonnas kuulutatakse välja karantiin ja kindlustatu peab jääma sihtkohta kauemaks siis katab Salva Kindlustus lisakulutused hotellile ja vajadusel ka ravile kuni karantiini lõpuni (Tervisekindlustuse kindlustussumma piires) ning ka uute piletite maksumuse juhul, kui karantiini tõttu lähevad etteostetud tagasireisi piletid kaotsi.

Esialgsed kulutused peaksid katma kliendid võimalusel ise ning säilitama kõik tasumist tõendavad dokumendid ning arved, mille alusel saab kindlustusfirma need hiljem hüvitada. Juhul, kui kulude kandmine ei ole võimalik, on Salva Kindlustuselt võimalik küsida avansilist hüvitust.

Koroonaviiruse tõttu reiside tühistamine ei ole Salva Kindlustuse reisitõrke kindlustuse alusel hüvitatud.

Üldreeglina tagastavad lennufirmad kasutamata jäänud piletite maksumuse, loodetavasti tulevad ka hotellid oma klientidele vastu ja suudavad antud olukorda arvestades teha kasvõi osalised tagasimaksed. Juhul kui sihtkohta on alternatiivsed transpordivõimalused siis Reisitõrke kindlustus katab need kulud kuni reisitõrke kindlustussummani.

Tervisekindlustuse alusel on koroonaviirusesse haigestumisega seotud kulud kaetud vaid selle hetkeni, mil antud piirkonnas on kuulutatud välja epideemia / pandeemia. Kui inimene otsustab siiski epideemia piirkonda reisida ning ta haigestub seal koroonaviirusesse, ei ole sellega seotud ravikulud enam tervisekindlustuse alusel kaetud, sest sellega loeb Salva Kindlustus seda enese teadlikuks ohtu asetamiseks. Juhul kui kindlustatu aga juba viibib piirkonnas, kus kuulutatakse välja epideemia, on tervisekindlustuse alusel kaetud ka koroonaviirusega seotud ravikulud ning vajadusel hilisemad lennupiletid.

Alates 26.02.2020 ostetud ürituse ärajäämise lisariski kindlustuskaitse kindlustusjuhtumiks ei loeta ning hüvitamisele ei kuulu koroonaviiruse tõttu välisriigis ärajäetud ürituse tõttu tekkinud kahju. Kuni 25.05.2020 ostetud ürituse ärajäämise lisarisk katab ka koroonaviiruse tõttu ürituse ärajäämise.


Novatours: kõik reisid toimuvad plaanipäraselt (25.02.2020)

Hetkel Novatours sihtkohtade reisides muudatusi ei ole ja kõik väljumised toimuvad plaanipäraselt. Schengeni alal toimub liikumine piiranguteta. Lennujaamades on võetud kasutusele täiendavaid turvameetmeid ja reisijad peaksid olema valmis kehatemperatuuri mõõtmiseks.

Juhtum Tenerifel: seoses koroonaviiruse ohuga pandi teisipäeval (25.02.2020) karantiini Tenerife hotell H10 Costa Adeje Palace. Selles hotellis Novatoursil reisijaid ei ole. Novatours on ajutiselt eemaldanud selle hotelli oma hotellivalikust ning suunanud varasemalt sellesse hotelli tehtud broneeringud ümber H10 Atlantic Sunset hotelli.

Juhtum Itaalias: välisministeerium muutis pühapäeval (23.02.2020) reisihoiatust Itaaliasse, soovitades vältida reisimist Põhja-Itaaliasse. See hõlmab väiksemate linnade karantiini Lombardia ja Veneto piirkondades. Itaalia ametiasutused rakendavad täiendavaid meetmeid haiguse leviku takistamiseks.

Novatoursi suusareiside populaarsemad piirkonnad nagu Bormio, Livigno, Val di Fassa, Val di Fiemme, Val Rendena, Val di Sole ja Val Gardena asuvad Itaalia suurlinnadest eemal, Alpide mägisel alal. Kuurordid asuvad karantiinilinnadest eemal, jäädes enam kui 300 kilomeetri kaugusele. Novatours jälgib sealset olukorda jooksvalt ning võitab kasutusele kõik vajalikud meetmed inimeste turvalisuse tagamiseks juhul kui olukord muutub.

Tuginedes erinevate pädevate asutuste soovitustele ja ohuhoiatuste tasemele, ei plaani Novatours lende tühistada. Külastades oma reisi sihtkohta, tuleb olla tavapäraselt ettevaatlik, säilitada tähelepanelikkus ning järgida vajadusel kohalike ametivõimude juhiseid. Järgida tuleb ka tavapäraseid hügieeninõudeid nagu sage kätepesu ning hoiduda kontaktist hingamisteede haiguste sümptomitega inimestega.

Kui kliendil on soov ühel või teisel põhjusel oma reisibroneeringut muuta või tühistada, saab ta seda teha vastavalt reisitingimustele või soetatud lisateenustele. Iga broneeritud reisi muutmist suunavad vastava reisikorraldaja reisitingimused, kus kirjas kuidas oma reisi soovi korral tühistada või operatiivset lahendust vajavatest muredest reisikorraldajat teavitada.


Seesam: koroonaviirus ja reisikindlustus (25.02.2020)

Tänaseks on karantiin kehtestatud Itaalia mõnes piirkonnas, mistõttu mõjutab küsimus reisikindlustuse kehtivuse kohta suuremat hulka reisijaid kui varem.

Reisitõrke juhtumiks EI OLE:

 • Reisi ärajätmine kartuses nakatuda
 • Välisministeeriumi soovitus sihtkoha riiki mitte minna või muu hoiatus
 • Karantiinis piirkonda ei lubata siseneda/väljuda või muu olukord kui riigipiiri/muud piiri ei lubata ületada
 • Viirusepuhangu kuulutamine pandeemiaks või muu klassifikatsiooni muutus

Reisitõrke juhtumiteks ON:

 • Omal Soovil Tühistamise katte alusel reisist loobumine või selle katkestamine. Tuleb meeles pidada, et OST katet saab sõlmida 2 nädalal jooksul pärast reisi ostmist. Kui 2 nädala piir on möödas, tuleb OST lisamise võimalikkust eraldi küsida Seesamilt või oma reisikonsultandilt, andes info reisi ostmise aja, marsruudi ning kuupäevade kohta.
 • Lend ei toimu või muudetakse selle marsruuti/aega. NB! Reisitõrke põhikaitse puhul kehtib kate ainult siis kui lennu ärajäämine sai teatavaks vähem kui 24 tundi enne reisi algust. Laiendatud kaitsega on juhtumiks ka olukord kus lennu muutus/ärajäämine sai teatavaks rohkem kui 24 tundi enne väljumist.
 • Kindlustatu satub karantiini ning tal tekivad täiendavad transpordi/majutuse kulud pärast karantiinist vabastamist. Kehtib vaid reisitõrke laiendatud kaitsega.

Kui reisitõrke juhtum on toimunud vastavalt ülal olevale nimekirjale, hüvitatakse kahju vastavalt tingimustele. Kui reisitõrke juhtumit ei ole toimunud, ei hüvitata kahju. Seesam annab teada kui reisikindlustuse käsitlus viirusepuhangust muutub.


Terviseameti soovitused reisimisel uue koroonaviiruse COVID-19 riskipiirkonda

Kui reisite viiruse levikupiirkonda, siis jälgige järgmisi soovitusi:

 1. Jälgige alati käte hügieeninõudeid
 2. Vältige:
  • Lähikontakte inimestega, kellel on hingamisteede haiguste sümptomid.
  • Turge, mis kauplevad elus või surnud loomadega.
  • Lähikontakte loomadega (sh metsikute loomadega, koduloomade ja taluloomadega) ja nende väljaheidetega.
  • Toorest või väheküpsetatud liha, kuumtöötlemata piima ja tooteid. Samuti ei tohiks tarbida pesemata puu- ja köögivilju.

Täpsem info Terviseameti koduleheküljel: https://www.terviseamet.ee/et/uuskoroonaviirus


Täiendame sissekannet kui ametiasutustelt ja koostööpartneritelt saabub meile uut reisimisega seonduvat infot.

Autorist

client-photo-1
Mihkel Luur
Mihkel on Mainor Traveli arendus- ja turundusjuht alates 2019. aastast.