Et Sinu suusareis õnnestuks

Nagu iga teise asjaga on võtmesõnaks põhjalik eeltöö. Esmalt mõtle, mida sa sellelt reisilt ootad? Suusareis pakub hoopis teistlaadse kogemuse kui talvine rannapuhkus. Mägede õhk, päike, laiad ja lõputa suusanõlvad, eriline tunne, mida saab kogeda vaid ülalpool pilvi mäetipus olles. Muidugi ka meeleolukas after-ski, millest kõik suusareisilt tulnud õhinal räägivad.

Vestle sõpradega, kes on juba korduvalt mägedes suusatamas käinud ja küsi abi reisibüroolt, kel suusareiside korraldamisega pikaajalised kogemused. Nendel on olemas ülevaade ja soovitused paljudest suusakuurortidest ning mõistlik oleks vähemalt esimesel korral mõne rühmareisiga liituda, sest siis on kogu töö Sinu eest ära tehtud – ei pea muretsema, kuidas jõuda punktist A punkti B ning mõtlema sajale muule pisiasjale, vaid saad keskenduda peamisele – suusatamisele ja puhkamisele!

Aga … nii palju erinevaid sihtkohti! Alpid või Skandinaavia? Slovakkia, Venemaa või hoopis Põhja-Ameerika?

Austria

AUSTRIA on vaieldamatult kõige populaarsem suusariik eestlaste hulgas. Miks? Siin on hinna ja kvaliteedi suhe paigas. Võid kinnisilmi valida elamiseks väikese pansioni-tüüpi majutuse või lihtsa 3* hotelli/apartemendi ja sul ei tule selles pettuda. Austria mägedes oled sa hoitud: teenindus on hea, inimesed sõbralikud, tõstukid kaasaegsed ja kiired. Radade märgistus on selge ja arusaadav. Suusakülad on väikesed ja kompaktsed, siin on raske ära eksida. Toit on samuti lihtne, aga ülimaitsev! Kindlasti tuleb ära proovida kuulus apfelstruudel ja tuhksuhkruga croissant. Ja muidugi hoogne ja meeleolukas after-ski. Suusasaabastega laua peal tantsu lüüa on just siin väga cool! Kui sa ei ole enne Alpides käinud, siis soovitan Austriat sullegi. Samuti on Austria just lastega peredele igati õige valik!

Itaalia ja Prantsusmaa

ITAALIAS ja PRANTSUSMAAL on suusakilomeeter tunduvalt odavam, siin hinnatakse rohkem nõlvade ilu kui õhtust meelelahutust. Tullakse otsima puutumatut lund ja off-piste võimalusi leiab siit kindlasti rohkem kui Austrias. Mäed on kõrgemad, radade kogupikkus oluliselt suurem, radade märgistus aga mitte nii selge kui Austrias. Tõstukid on kohati vanad ja aegunud. Majutuse hinnatase on pigem kõrge ja madalama tärniga majutuse kvaliteedis ei saa kindel olla. Soovitame Itaaliat ja Prantsusmaad pigem edasijõudnutele ja ekspertidele, kellel on eesmärk läbida suuskadel ühe nädala jooksul rohkem kui 200 kilomeetrit. Teada on see, et itaallaste jaoks on toit püha. Eestlased oskavad seda hinnata. Õhtusöögilauas istutakse tunde, nauditakse nii sööki kui jooki. Ega sellist suussulavat tiramisut kusagilt mujalt saagi kui ainult Itaalias. Samuti ei pea päris paika ka see, et Itaalias ega Prantsusmaal pole after-skil kohta. Lõbus võib olla igal pool, see sõltub juba Sinust endast!

Andorra

Ostsid midagi erilist? Vali ANDORRA, mis sobib nii algajatele kui edasijõudnutele. See väikeriik Püreneede mäestikus pakub uskumatult häid mäesuusatamisvõimalusi: tervelt 280 km radu! Andorras saad ühendada linna- ja suusapuhkuse. Soovitame valida majutus pealinnas Andorra La Vellas, mis pakub hulgaliselt ostlemis- ja meelelahutusvõimalusi. Mägedesse pääseb mugavalt kohaliku suusabussiga (nt Mainor Traveli rühmadele organiseeritakse alati eraldi privaatne transfeer). Nõlvad on laiad, tõstukite järjekorrad olematud.

Skandinaavia

SKANDINAAVIA suusakuurortid (näiteks Åre, Tahko, Himos) on populaarsed nende läheduse ja suhteliselt soodsa hinnataseme tõttu. Minnes oma transpordiga, saab palju vajalikku kaasa võtta ning ei pea kohapeal sobivate toiduainete otsimisele aega kulutama. Samas on meie hinnatase viimastel aastatel teinud olulise hüppe, nii et vahe Rootsi ja isegi väga kalliks hinnatud Norraga on pea olematuks kahanenud. Skandinaavia on mõnus eeskätt väikeste lastega peredele ning pakub laia valikut suusamajakesi, kus enamikus olemas ka saun, mis aitab peale mägedes rassimist mõnusalt lõõgastuda.

Põhja-Ameerika

PÕHJA-AMEERIKA pakub sootuks teistsugust kogemust. Sellise pika reisi planeerimisel tasuks kombineerida suusapuhkus turismireisiga ja tutvuda sihtkoga pikemalt kui ainult suusanõlvadel viibides. Majesteetlikus Kaljumäestikus asuv Colorado osariik USAs on kuulus oma nn puuderlume poolest. Suusakuurorte on seal mitukümmend ja valikut jagub igale maitsele: eksklusiivsest Aspenist kuni mõne liftiga laskumisteni. Enamik kuurorte on osariigi pealinnast Denverist mõnetunnise, aga maalilise autosõidu kaugusel ja on nii alpi-stiilis külakesi (Vail) kui mõnusaid kauboilikke linnakesi (Steamboat Springs).

Omal käel või reisibüroo abiga?

Kuna suusareis ei ole odav lõbu, kus väiksemgi möödapanek võib päris kalliks maksma minna, siis soovitame kindlasti kasutada asjatundjate abi. Mugavus maksab (ja paraku on tihti soodsam)! Rühmareisid on mugavate lennuühendustega, kohapeal on korraldatud transfeerid, majutused on läbimõeldult valitud. Asjatundjad aitavad valida sobiva sihtkoha ja hotelli, mis vastab Sinu soovidele ja võimalustele. Reisides väikeste lastega on hotelli kaugus nõlvadest eriti oluline. Oleme ise kõikides suusakeskustega eelnevalt põhjalikult tutvunud, teame ja tunneme hotelle, mida pakume. Ka kallima hinnaklassi suusakeskustesse on meil pakkuda taskukohast ja kvaliteetset majutust.

Lisaks on rühmareisidel alati kaasas professionaalne GRUPIJUHT, kes on Sinu kaaslane ja parem käsi kogu reisi vältel. Juba reisi broneerides saad tuge ja abi õigete valikute tegemisel ning kõik vajalik korraldatakse Sinu eest ära (soovitused suusavarustuse rendiks, mäepiletid, transfeerid jne). Lisaks pakub grupijuht soovijatele vajadusel suusaõpet. Kindlasti tasub nii lastel kui täiskasvanutel liituda kuurortides tegutsevate suusakoolidega, mis tagavad õige tehnika omandamise. Suusakool on väga tore kogemus ning paneb aluse armastusele nõlvade vastu!

Varustus

Kehva varustusega kaugele ei sõida ning sõidumõnust võib saada sõidupiin. Varustus ei pea olema kõige kallim, aga mugav. Küsi soovitusi asjatundjatelt! Riiete puhul on oluline, et see peaks tuult ja vihma, suusad või lumelaud tuleks valida vastavalt oma võimetele. Ära unusta kiivrit! Algajal on mõistlik varustus rentida ja “suusatõve” süvenedes juba soetada. Eriti tähtis on mugav saabas. Kui sobiv mudel leitud, tasub sellele kindlaks jääda.

Ettevalmistus

Ainult kaerahelbepudruga kaugele ei sõida. Väike sportlik vorm tuleb kasuks! Käi jala, lifti asemel kõnni trepist, tee mõned korrad nädalas trenni. Nii jaksad rohkem ja lihased lubavad ka peale esimest päeva mäele minna. Broneeri reis varakult – nii on valik sihtkohtade ja majutuse osas kõige suurem. Ära unusta reisikindlustust (lisa kindlasti ohtliku harrastuse lisakaitse!), võta kaasa päikeseprillid ja päikesekreem.

Tutvu Mainor Traveli pakutavaga mainortravel.ee/suusareisid

Ja lõpetuseks – ära unusta, et suusareis on puhkus!

Autorist

client-photo-1
Garmen Heinsalu, Krista Esta