Kruiis pole minu teema!
kruiis

Eestlasi on raske kruiisiusku pöörata, sest tihti samastatakse kruiisireisi Helsingi ja Stockholmi laevareisiga või parvlaevasõiduga Eestimaa saartele. Miski ei saa olla ehtsast kruiisikogemusest kaugemal. Allpool mõned müüdid ja seejärel näpunäited, mis aitavad õnnestunud kruiisireisile kaasa.

Kruiis on üks merel loksumine

Kruiisilaevad on suured ja võimsad ning marsruudid ja reisigraafikud on koostatud selliselt, et tagatud oleks parimad ilmaolud. Tasub jälgida orkaani- ja tormihooaegu ja valida reis kõige vaiksemasse perioodi.

Kruiisilaeval hakkab igav

Sõltuvalt firmast ja laevast, on laevadel pakutav erinev. Valikut on nii neile, kes soovivad head muusikat, live kontserte, muusikale, jää- ja veeshow’sid, aga ka neile, kes pigem päikesetekil raamatut loeksid. Viiakse läbi erinevaid kursuseid ja koolitusi, saab osaleda treeningutel, kasutada jooksu- ja kõnniradu ning nautida spaamõnusid. Sihtsadamates pakutakse laia valikut ekskursioone. Minu kogemus ütleb, et pigem jääb ajast puudu, et kõikidest huvitavatest ettevõtmistest osa saada.

Sageli reklaamitakse kruiisilaevu kui ujuvaid hotelle, mina astuks veel sammukese edasi ja väidan, et kruiisilaev on nagu linn, niivõrd palju on valikut nii söögikohtade kui meelelahutuse osas.

Kruiis on vanuritele

Jah, on marsruute ja laevu, mis pakutava poolest sobivad eelkõige vanemaealistele või siis rahu ja vaikust eelistavale reisijale. Aga üldiselt on igale maitsele midagi, tasub ainult uurida konkreetset marsruuti ja laeva ning selle võimalusi, et leida endale sobivaim. Kui laste lärm ja kilkamine ei ole märksõnad, mis kirjeldavad teie unelmate puhkust, tuleks nn Disney-teemalistest kruiisidest eemale hoida. Ka koolivaheaegadel on laevas lapsi tavapärasest rohkem.

Samas toimuvad lastele omad üritused ja nn klubid, mis on siis vastavalt vanusele organiseeritud. Meie teismelised oskavad ju kõik inglise keelt, seega on kruiis hea võimalus leida sõpru kogu maailmast. Minu 15-aastane poeg ütles, et Kariibi mere kruiis Oasis of the Seas laevaga oli tema elu parim reis. Meie nägime teda sisuliselt vaid hilisõhtul, kui väsinud reisiline voodisse kukkus, muidu nö hängiti koos sõpradega, mängiti jalkat, korraldati viktoriine ja teemaõhtuid.

Üksinda ei saa kruiisida

Järjest enam suureneb nende inimeste hulk, kes soovivad üksi kruiisida. Kruiisifirmad mõtlevad üha rohkem ka nende peale ning loovad spetsiaalselt üksi reisivatele inimestele mõeldud pakkumisi. Üksi kruiisijatele on tavaliselt ka omad üritused.

Kruiis teeb paksuks ja toit on ebatervislik

Laevadel olevate restoranide hulk ja rikkalik valik tekitab kiusatust küll. Sõltuvalt laevast on osa restorane juba kruiisihinna sees ja siis on veel teisi, mida saab külastada lisatasu eest. Oasis of the Seas laeval olid väga nauditavad õhtusöögid a la carte pearestoranis, kus kelnerite teenindustase ja pakutavad road pakkusid igal õhtul elamuse. Juba esimeseks õhtuks olid meie kelneril kõigi laudkonda kuuluvate inimeste nimed selged ja eksimatult olid meeles kõikide joogi- ja toidueelistused. Lisaks veel serveerimise juurde käiv show, mis oli elamus omaette.

Kruiisi eelised

Kõige suurem eelis on see, et ühe reisi jooksul näed mitmeid sihtkohti, aga kohvrit pakid vaid laevale minnes ja laevalt tulles.
Samuti on kruiisireis nagu kaks ühes reis: päikesepuhkus ja kultuuri- ja gurmeereis samal ajal.

Vali laev ja marsruut vastavalt oma eelistustele

Kruiisi valides tasub vaadata, kui palju on reisil n-ö merepäevi, kus jalaga maad katsuda ei saa. Tahad iga päev uut kohta avastada, vali selline reis, kus iga hommik algab uues sadamas.

Mida veel silmas pidada:

Sõltuvalt väljumise sadamast on mõistlik ajavahega harjumiseks saabuda kohale mõned päevad enne kruiisi.
Broneeri lisateenused ja showd juba enne kruiisi, sest populaarsemad showd müüakse sageli kiiresti välja.
Joogipakett ja WiFi pakett on mõistlik samuti ette tellida, sest tavaliselt on nii soodsam ja ei pea siis laeval enam sellega tegelema.
Ekskursioonid sihtsadamates on üldiselt inglise keeles. Kui keeleoskus kehvapoolne, tasub leida eestikeelne rühmakruiis, kus rühmajuht tõlgib ekskursioone ja aitab ka menüüdest aru saada ning on igati abiks kogu reisi vältel.

Soovitan kruiisi broneerida reisibüroost, kus reisikonsultant oskab teile anda nõuandeid ja näpunäited, mille peale ise lihtsalt ei tule ehk kuidas teha check-in, kuidas kohvrid liiguvad, milline on dress-code, mis on hinnas ja mis mitte ning aitab valida erinevate kruiisifirmade vahel. Online’s broneerimisel võib küll algselt kuvada soodsamat hinda, kuid sageli on sealt väljas mitmed maksud ja jootrahad ning vahel kehtib ekraanil kuvatud hind vaid mingile konkreetsele, nt USA turule.

Kokkuvõtteks võib öelda, et täpselt nagu iga teise reisiga on meeldejääva kruiisi võtmesõnaks ettevalmistus ja kodutöö. Aga olge siis hoiatatud – võib meeldima hakata!

Krista Esta, tegevjuht
Mainor Travel

Artikkel ilmus ajakirjas Traveller.


Kiirusta!

USA läänerannik ja Hawaii saarestiku kruiis

Reis USA läänerannikule ja kruiis imelistele Hawaii saartele 2023. aastal
13 ööd
USA läänerannik & Hawaii

Niiluse jõekruiis

Jõekruiis on lummav ja pingevaba viis erinevate paikade avastamiseks.
11 ööd
Egiptus

Erikruiisid Ahvenamaale ja Gotlandile

Viking Line erikruiisid Ahvenamaale ja Gotlandile Kruiisilaev Gabriella sõidab Tallinnast

Virgin Voyages 18+ kruiisid

Meeleolukad kruiisid ainult täiskasvanutele!
3 – 11 ööd
Kanaari saared, Vahemeri, Ibiza, Kariibid, Dominikaan jt

Celebrity kõik hinnas kruiisid

Imelised kruisiid Kariibidel ja Vahemerel Celebrity laevade pardal.
7 ööd või enam
Vahemeri ja Kariibid

Autorist

client-photo-1
Krista Esta
Krista on Mainor Traveli tegevjuht ja juhatuse liige.