Piirid avanevad. Kuhu on võimalik hetkel reisida?

Ajal, mil riigid alustavad COVID-19 haiguse taandumisega leevendama mitmeid seni kehtinud piirangud ning valmistuvad avama riigipiire välisturistidele, tekib paljudel reisisõpradel õigustatud küsimus:

“Kuhu on võimalik lähiajal reisida?”

Toome Sinuni valiku riikide kohta, mida võivad Eesti kodanikud juba praegu või lähitulevikus külastada ilma, et peaks sihtriigis jääma 14 päevaks karantiini. Samas tuleb riiki saabudes olla valmis täiendavaks kontrolliks ning küsimustike täitmiseks.


Austria – alates 16.06 on võimalik Austriasse piiranguteta reisida 31 Euroopa riigist sh Eestist. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Bulgaaria – alates 1. juunist võivad Eesti kodanikud ja residendid Bulgaariasse siseneda ilma kohustuseta reisi eesmärki põhjendada ja karantiinis viibida. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Gruusia – riik avatakse välisturistidele eeldatavalt 1. juulist. Tallinnast saab otse Kutaisisse lennata alates juulist Wizz Airiga (küsi lennupileteid).

Hispaania – riik avatakse turistidele 1. juulist. Lisainfo.

Hollandkõrge riskiga piirkondade lennujaamadest saabunutel on vajalik täita tervisedeklaratsioon ja soovituslik on püsida 14-päevases karantiinis. Eestit selles nimekirjas ei ole. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Horvaatia – turistidel peab paberkandjal kaasas olema majutuse või turismilaeva/jahi broneering (lisainfo). Piiril toimub kontroll. Järgima peab 2-meetrilise distantsihoidmise nõuet. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Itaalia – Eesti kodanikud ja residendid võivad Itaaliasse siseneda ega pea reisi eesmärki põhjendama ja karantiinis viibima. Kui Itaaliasse siseneja on viimase 14 päeva jooksul viibinud mitte-EL riigis, kehtib tavapärane 14-päevane karantiininõue. Lisainfo. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Kreeka – Eesti kodanikele ei ole riiki sisenemise piiranguid kehtestatud. 14-päevase eneseisolatsiooninõude piirang, mis on lubatud ka majutuskohas (hotellis või apartemendis) kaob 15. juunil. Seni testitakse kõiki riiki sisenejaid. Lisainfo reeglitest pärast 15. juunit Kreeka välisministeeriumi kodulehelt. Rannad on avatud 18. maist, suurem osa hotelle 1. juunist. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Küpros – riik avab end turistidele 9. juunist. Küprosele sisenejad jagatakse A ja B kategooriatesse vastavalt sellele, millistest riikidest saabutakse. A-kategooria turistidel peale 20. juunit mingeid piiranguid pole. Eesti paikneb hetkel (12.06.2020) A-kategoorias. B-kategooria riikidest saabujad peavad läbima kohustusliku COVID-19 testi hiljemalt 72 tundi enne Küprosele saabumist või kohustuslikus korras tehakse tasuline testimine Küprosel lennujaamas kohapeal (millele järgneb u 24h karantiini oma hotellitoas kuni testitulemused selguvad). Loe lähemalt Küprosele reisimise kohta siit. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Läti – ühistranspordis on kohustuslik kanda maski või katta nina ja suu muul viisil. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Leedu – avalikes suletud ruumides (v.a toitlustusettevõttetes ja sportides) ning avalikes müügikohtades, kauplustes, turgudel ja üritustel on kohustuslik kanda näomaski. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Malta – turismi eesmärgil on Maltat lubatud külastada alates 1. juulist. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Poola – alates 13.06 ei pea Euroopa Liidu riikidest Poola saabujad karantiini jääma (lisainfo). Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Portugal – EL (sealhulgas Eesti) kodanikel on võimalik lennukiga Portugali siseneda. Suuremates lennujaamades toimub tervisekontroll, mõõdetakse reisijate kehatemperatuuri ja haigusnähtudega inimesed peavad jääma kohustuslikku karantiini. Avalikes siseruumides ja ühistranspordis tuleb kanda maski. Madeirale ja Assooridele reisides tuleb jääda 14 päevaks kohustuslikku karantiini. Eestisse tagasi tulles tuleb jääda 14 päevaks karantiini. Lisainfo.

Prantsusmaa – turismi eesmärgil saab Prantsusmaale reisida alates 15. juunist. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Rootsi – Eesti kodanikele ei ole riiki sisenemiseks hetkel piiranguid kehtestatud, kuid kruiisile siiski minna veel ei saa. Eestisse tagasi tulles tuleb jääda 14 päevaks karantiini. Lisainfo.

Saksamaa – EL ja Suurbritannia kodanikele plaanitakse avada piirid 15. juunist (lisainfo Saksa keeles). Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Slovakkia – piirid on alates 10.06 avatud 19 Euroopa riigiga sh Eestiga. Avalikus kohas tuleb kanda maski. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Sloveenia – Eesti kodanikud ja residendid võivad alates 07.06 riiki siseneda ilma karantiininõudeta. 14-päevane karantiin on kohustuslik isikutele, kes sisenevad riiki, mis ei kuulu epidemioloogiliselt ohutute riikide loetellu. Riikide loetelu Sloveenia terviseameti veebilehel. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Suurbritannia – Suurbritannias kehtib 2+2 distantsi hoidmise nõue, maski kandmine on soovituslik. Alates 8. juunist tuleb Suurbritanniasse reisides jääda 14-päevassse karantiini. Lisainfo. Eestisse tagasi tulles tuleb jääda 14 päevaks karantiini.

Soome – alates 15. juunist saab Soome Eestist ka turismi eesmärgil reisida ilma karantiini jäämata. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Šveits – piirid avati Euroopa Liidu riikidega 15.06. Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Tšehhi – alates 15.06 saavad Eesti kodanikud riiki siseneda piiranguteta (lisainfo). Eestisse tagasi tulles karantiini jääma ei pea.

Türgi – välismaalastele alates 12. juunist 2020 riiki sisenemise piiranguid ei ole (lisainfo). Kõik riiki saabujad peavad läbima tervisekontrolli (kehatemperatuuri mõõtmine), vajadusel suunatakse reisija tegema tasuta koroonatesti. Avalikes kohtades (sh kauplustes, ühistranspordis ja sõidukites) on maski kandmine kohustuslik ning teiste inimestega tuleb hoida 1,5 m distantsi.

Info seisuga 12.06.2020

Kas Eestisse tagasi tulles tuleb jääda karantiini? Kontrolli siit!


Tuleb mõista, et kuigi teoorias on võimalik mõnesse ülaltoodud riiki turismi eesmärgil siseneda, ei tähenda see, et sinna oleks võimalik reisida. Läheb veel aega, kuni taastuvad lennu- ja maismaaühendused ning kaovad piirangud.


Tasub ka tähele panna, et kuigi Tallinnast taasavatakse mitmeid lennuliine ning samuti võib näida võimalik transiit ka muudesse riikidesse läbi Helsingi, Amsterdami, Frankfurdi või Riia, siis lennuliini toimimine ei anna automaatselt riiki sisenemise õigust EV kodanikele turismi eesmärgil. Mainor Travel soovitab oma puhkusereisid lükata pigem sügisesse ja 2021. aastasse ning omal käel reisimise asemel kasutada reisibüroo kogemust ja abi. Reisiplaanid selleks perioodiks saad aga teha juba praegu – hetkel on saada laias valikus hea hinnaga reisipakkumisi.

Eestisse reisimine

Alates 1. juunist võivad Eestisse tulla haigustunnusteta isikud, kes saabuvad Euroopa Liidu või Schengeni konventsiooni liikmesriigist või Suurbritannia ja Põhja-Iiri Ühendkuningriigist. Eestisse reisija karantiinikohustus sõltub sellest, kas riigist, kust inimene tuleb, on koroonaviirusesse nakatunute suhtarv suurem kui 15. Kui suhtarv on väiksem, siis karantiini jääma ei pea (kui suurem, siis peab). Riikide nimekirja koos suhtarvudega leiad siit.

Euroopa Liit plaanib riiki sisenemist lubada ka kaugematest riikidest saabumisel. Täpsemat infot reisiplaanide tegemisel saad meie reisikonsultandilt info@mainortravel.ee.


Ülaltoodud info on avaldatud 12.06.2020 seisuga ning võib iga päev muutuda. Soovitame enne lennupiletite vm reisiteenuste ostmist uurida riiki sisenemise ja seal viibimise tingimusi Välisministeeriumi Reisi Targalt infoportaalist, IATA kodulehelt, sihtriigi pädevate ametiasutuste kodulehtedelt või pöörduda vastava saatkonna poole.

Euroopa Komisjon on avanud infoportaali https://reopen.europa.eu/en, kuhu on koondatud Euroopa Liidu liikmesriikidesse reisimist puudutav info.

Autorist

client-photo-1
Mihkel Luur
Mihkel on Mainor Traveli arendus- ja turundusjuht alates 2019. aastast.