10 kõige levinumat viga, mida reisile minnes tehakse
linnareis lennupiletid hotellid

Sa oled kindlasti põnevil! Peagi võtad ette oma esimese pikema reisi välismaale ning kõhus lendavad liblikad. Olenemata sellest, kas see on Sinu esimene reis, või oled juba kogenud reisisell, siis aeg-ajalt teeme me kõik vigu, mis võivad kergemal juhul takistada reisist parima elamuse saamist ning halvimal juhul tekitada peavalu või rikkuda terve reisi.

Hea uudis on see, et vaid vähese planeerimisega õnnestub enamikke katsumusi ära hoida. Seetõttu soovime Sinuga jagada 10 levinumat viga, mida reisile minnes tehakse ja soovitusi nende vältimiseks.

1. Sa ei pööra oma ID-kaardi ja passi kehtivusajale piisavalt tähelepanu

Alustame kõige tähtsamast. Ka paljud kogenud reisijad mõtlevad tihti, et “minuga küll nii ei juhtu”, kuid ootamatul kombel avastavad alles lennujaama check-ini jõudes, et nende pass on kehtetu või kohe aegumas. Selline avastus võib aga kahjuks rikkuda terve reisi või viia ootamatult suurte rahaliste väljaminekuteni. Juhime tähelepanu ka sellele, et kiirpassi taotlemine võib aega võtta kuni 2 tööpäeva ning passi on võimalik sel juhul kätte saada vaid Tallinna teenindustes. Kuna mõnel riigil (nt Singapur, Tai, Araabia Ühendemiraadid jt) on nõue, et reisidokument peab kehtima 6 kuud pärast reisi lõppu, siis tasuks passi kehtivusajale erilist tähelepanu pöörada. Samuti ei maksa reisidokumente hakata otsima alles 1-2 päeva enne soovitud puhkuse algust ning kindlasti tuleb juba enne reisi planeerimist uurida, kas ka viisa on vajalik.

2. Sa ei vaevu tegema reisikindlustust

Reisil võib ette tulle mitmeid probleeme, mis oodatud puhkuse planeeritust keerulisemaks teevad, sealhulgas meditsiinilised ja logistilised probleemid. Reisima minnes on mõistlik nende riskidega seotud kulutusi maandada ning küsida nõu kogenud reisikonsultandilt, kes oskab soovitada just Sulle sobiva kindlustuspaketi. Reisikindlustus ei maksa palju, kuid on suureks abiks väga mitmete reisimisega seotud tõrgete pehmendamisel.

3. Sa kardad kohalikke

Kaugele on näha turiste, kes kohalike inimestega kokku puutudes hoiavad alateadlikult, kuid läbinähtavalt kõvemini kinni oma fotokaamerast, rahakotist ja muust väärtuslikust ning üritavad võimalikult ruttu põgeneda, kartes langeda varguse või muu ebameeldiva ohvriks. Üldjuhul on see siiski viga. Kindlasti on esmapilgul raske eristada sõbralikku kohalikku lihtlabasest sulist, kuid tasuks meeles pidada, et valdav osa inimesi, kellega reisil kokku puutud, ei ela selle nimel, et Sind ninapidi vedada. Vahel võib kohalikega vabam läbikäimine kasuks tulla – võid saada asjalikke soovitusi mitmete heade söögikohtade ja vaatamisväärsuste külastamiseks, kuhu Sa turistina võib-olla ei satuks ning miks mitte ka hea tuttava, kellega teinekord juttu puhuda.

4. Sa langed pettuse ohvriks

Kahjuks siiski leidub kohalike seas vargaid ja petiseid, kes elatuvadki sinisilmsete turistide ära kasutamisest. Kõige lihtsam soovitus on endaga kaasas kanda vaid vajalik kogus sularaha ning suhtuda skeptiliselt lärmakatesse tänavakaubitsejatesse (seda juhul kui sa ei ole valmis isegi kuni 80% hinnast alla kauplema). Samuti tasuks väga suurtes ja rahvarohketes lennujaamades olla tähelepanelik, et julgestuskontrollis kasti sisse asetatud väärisesemed ei jääks järelvalveta – seepärast aseta reisidokumendid ja muu väärtuslik käsipagasi sisse või viimasesse kasti. Kindlasti ei tee mõnes sihtkohas paha ka taksos enne sõidu alustamist sõidu maksumuses kokku leppida või võimalusel kasutada nn äpitaksot ehk kodumaist Bolti (endine Taxify, saadaval 30 riigis), Uberit või Grabi.

5. Sa ei ole kursis oma mobiilsideoperaatori rändlustasudega

Euroopa Liidus reisides on lihtne – tavaliselt on (vähemalt mingis osas) mobiilse interneti kasutamine teenuspaketi hinna sees, aga mitte alati. Uuri enne reisi mobiilside teenusepakkuja kodulehelt, kas sihtriigis on mobiilse interneti kasutamine juba hinnas või mitte. Kui see puudub, siis soovitame mobiiltelefoni seadetest mobiilside kasutamine juba enne lennukisse istumist välja lülitada ja kasutada vaid WiFit, et sõpradele jagatud pildid Instagramis liiga kalliks maksma ei läheks. Mõnes riigis (India, Singapur, USA jt) on müügil turistidele mõeldud ettemakstud SIM-kaardid, millega saad muretult (peaaegu piiramatult) andmesidet kasutada ning helistada kasvõi Eestisse ja seda kõike küllaltki mõistliku hinnaga.

6. Sa ei proovi kohalikku toitu

On mõistetav, et mõnel meist on tundlik magu ning kõik uus ja huvitav ei pruugi hiljem seedeelundkonnaga sõbralikult läbi saada, kuid tasub tähele panna, et mitmed huvitavad kohalikud road koosnevad juba tuttavatest koostisosadest – olgu selleks liha, kala, juurviljad või vürtsid. Erineb vaid see, kuidas need omavahel kokku segatakse ja hõrguks roaks valmistatakse. Võimalike kõhuhädade ennetamiseks soovitatakse juba enne reisi tarvitada probiootikume ning võtta kaasa ka söetabletid.

7. Sa pakid kaasa liiga palju asju ja ostad koha peal veel rohkem

Väga lihtne on kodus kohvrit pakkides end veenda selles, et Sul võib kõiki asju reisil vaja minna või et iga õhtu jaoks peaks varuks olema uus outfit, kuid see on koht, kus kindlasti tasuks pidurit tõmmata. Sama kehtib ka suure esmaabikomplekti, jalanõude ja pikkade riiete kohta. Kaasa tuleks võtta vaid hädavajalik – seda enam, et reisil olles on tavaks šopata, sh uusi riideid ja muud põnevat nii endale kui tuttavatele osta ning sellega on tihtipeale veelgi raskem piiri pidada. Kõige selle juures oleks ebameeldiv koju lennata soovides avastada, et lubatud pagasi kaalulimiit on ületatud kahekordselt ning lisakilod kokku maksavad rohkem kui lennupilet… Pagasi kaalu kontrolli all hoidmiseks soovitame kaasa võtta väikese ja kerge kohvrikaalu, mille saab kätte ca 10 euroga. Kohvreid pakkides tuleks aga veenduda, et need on lubatud mõõtmetes ning käsipagas nõuetekohaselt pakitud. Loe lähemalt reeglitest käsipagasile siit.

8. Sa alahindad oma kulutusi

Paljudel on enne reisi tavaks läbi mõelda, kui palju nad reisil tehtavate kulutuste jaoks säästma peaks. See summa tuleks aga julgelt korrutada kahega, eriti kui on plaanis osa võtta mitmetest ekskursioonidest, šopata ja lõbutseda vee- ja teemaparkides, loomaaias, süüa restoranides jms. Ekskursioone ostes tasuks vaadata esimesest müüjast kaugemale ning võrrelda erinevaid pakkumisi. Tihti on müügil ka nn combo piletid, nt Twin Ticket Tenerifel, millega saad nii loomaaeda kui ka veeparki ja on soodsam kui eraldi ostes.

9. Sa planeerid ette iga minuti oma reisist

Selle asemel ole paindlik. Arvesta, et ühest kohast teise jõudmine võib võtta oodatust rohkem aega ning puhkusereisil olles võib ringi sebimise asemel tulla peale vajadus hoopis lihtsalt puhata. Soovitame planeerida ette vaid suuremad tegevused ning lasta väiksematel asjadel kulgeda omasoodu – võid avastada, et nii on reis stressivabam ning tunned suuremast vabadusest rohkem rõõmu. Muidugi võib tunduda väga ahvatlev kasutada aega “maksimaalselt” ning näha 7 päeva jooksul riigis kõike, mida näha saab, põigates seejuures ka naaberriiki, kuid see reis ei pea ju ometi viimaseks jääma ning teist korda tagasi tulles oleks väga meeldiv uusi asju kogeda!

10. Su telefoni aku saab keset päeva tühjaks

Reisil olles kasutavad paljud meist oma nutiseadet tunduvalt rohkem kui tavaliselt ning see seab akule korraliku koormuse. Eriti kiiresti tühjeneb aku GPSi ja kaamerat kasutades. Seejuures ei kasutata telefoni vaid pildistamiseks ja navigeerimiseks: tänapäeval on nn reisiabilisteks loodud igasuguseid huvitavaid äppe, mis näiteks tõlgivad kiirelt menüü korea keelest eesti keelde, annavad infot erinevate sündmuste kohta Sinu ümber ja soovitusi, kuhu minna, abistavad õige ühistranspordi leidmisel jpm. Lisaks muidugi omavaheline suhtlemisvajadus, kui juhtud oma reisiseltskonnast eralduma. Eriti oluline on päeva alustada täis laetud akuga siis kui reisid üksi, sest see annab turvatunde juhuks, kui peaksid näiteks ära eksima. Soovitame osta kohapeal või reisile kaasa võtta akupanga, mis võtab vähe ruumi, kuid aitab Sul maailma ja lähedastega ühenduses olla hetkel, mil seda kõige enam vajad.

Kokkuvõtteks

Keegi meist ei ole kaitstud ootamatuste eest, kuid teada-tuntud soovitusi järgides saame neid ära hoida ja muuta oma järgmise reisi veelgi meeldivamaks. Võõras kultuuriruumis aitab maandumist pehmendada, kui viid end kurssi kohalike tavade ja kommetega ning miks mitte õppida selgeks mõned lihtsamad sõnad nagu “tere” ja “aitäh” – Sa võid üllatuda, kuidas sellised väikesed asjad aitavad uues keskkonnas kiiremini kohaneda.

Autorist

client-photo-1
Mihkel Luur
Mihkel on Mainor Traveli arendus- ja turundusjuht.